Our Rates & Pricing

Multiple subjects, one package, one home.

Lessons On The Go offers simple pay as you go rates & pricing. This means one package can cover the entire household for any subject we offer!

  • Good for any subject.
  • No additional service charges or registration fees.
  • Simple single lesson or package pricing.
  • No monthly auto charged tuition.
  • Packages can be used for multiple students.
  • Please note packages are not eligible to be split into separate payments or smaller increments.

30 Minute Lessons

Single-30 Minute Lesson
$40 per Lesson

4-Pack of 30 Minute Lessons
$32.50 per Lesson
($30.00 Savings!)
$130.00

45 Minute Lessons

Single-45 Minute Lesson
$53.75 per Lesson

4-Pack of 45 Minute Lessons
$48.75 per Lesson
($20.00 Savings!)
$195.00

60 Minute Lessons

Single-60 Minute Lesson
$70.00 per Lesson

4-Pack of 60 Minute Lessons
$65.00 per Lesson
($20.00 Savings!)
$260.00

8-Pack of 60 Minutes Lesson
$60.00 per Lesson
($80.00 Savings!)
$480.00

12-Pack of 60 Minute Lessons
$55.00 per Lesson
($180.00 Savings!)
$660.00

Have questions about our cancellation or refund policies? Visit or our company policies page!